Czy chodzi o obrót wewnątrzunijny?
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
Dla potrzeb zarejestrowania takiej operacji w programie utworzono odpowiedni rejestr sprzedaży VAT – 'Dostawa towarów UE' o rodzaju 'WDT'.
Każda transakcja wewnątrzwspólnotowej dostawy z kontrahentem zarejestrowanym w VIES musi zostać wykazana na deklaracji VAT-UE. Każda z tych transakcji może być elementem procedury uproszczonej tzw. transakcji trójstronnej.
Mamy następujące możliwości:
1. WDT
Wystawioną fakturę VAT odbiorcy unijnemu z zerową stawką VAT wprowadzamy jednym zapisem bezpośrednio do rejestru VAT, KPiR i kartoteki Pieniądze. Jednocześnie w tej samej kwocie rejestrujemy ten zapis do wykazania na deklaracji VAT-UE.
2. WDT + pośrednik w transakcji trójstronnej
Wystawioną fakturę VAT odbiorcy unijnemu, gdy jesteśmy drugim w kolejności kontrahentem w transakcji trójstronnej wprowadzamy do KPiR (PRZYCHODY) i kartoteki Pieniądze. Nie wykazujemy tego dokumentu w rejestrach VAT. Jednocześnie w tej samej kwocie rejestrujemy ten zapis do wykazania na deklaracji VAT-UE. Zaznaczamy, że pośredniczymy w transakcji trójstronnej.
Rejestrację dokumentu WDT ilustruje poniższy rysunek.
[center]
[/center]
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
Każda transakcja wewnątrzwspólnotowego nabycia z kontrahentem zarejestrowanym w VIES musi zostać wykazana na deklaracji VAT-UE. Każda z tych transakcji może być elementem procedury uproszczonej tzw. transakcji trójstronnej.
Mamy następujące możliwości:
1. WNT
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rejestrujemy dwoma zapisami. Rejestrujemy dokument obcy od kontrahenta unijnego. Wykonujemy zapisu do KPiR (KOSZTY). Przy rejestracji dokumentu powinny być włączone rozrachunki, aby powstał zapis w kartotece Pieniądze. Rejestrujemy dokument wewnętrzny dla potrzeb rejestrów VAT Należy pamiętać aby do podstawy opodatkowania z dokumentu obcego dodać podatki, cła opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów, a także wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia pobierane przez dostawcę. Zgodnie z przepisami musimy opodatkować te zakupu podatkiem VAT wg stawek obowiązujących w kraju.
Do wykazania na deklaracji VAT-UE rejestrujemy jeden z tych zapisów: albo oryginalny dokument obcy, albo fakturę wewnętrzną. Kwota transakcji do wykazania na deklaracji VAT-UE powinna być równa kwocie wykazanej na fakturze wewnętrznej.
2. WNT + pośrednik w transakcji trójstronnej
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w którym jesteśmy drugim w kolejności kontrahentem w transakcji trójstronnej rejestrujemy dokumentem obcym od kontrahenta unijnego tylko do KPiR (KOSZTY) i kartoteki Pieniądze. Nie wykazujemy tego dokumentu w rejestrach VAT. Jednocześnie w tej samej kwocie rejestrujemy ten zapis do wykazania na deklaracji VAT-UE. Zaznaczamy, że pośredniczymy w transakcji trójstronnej.
Zapis dokumentu WNT do księgi ilustruje poniższy rysunek.
[center]
[/center]
Dla potrzeb zarejestrowania dokumentu wewnętrznego w programie utworzono odpowiednie rejestry VAT sprzedaży i zakupu:
'Nabycie towarów UE – VAT naliczony' o rodzaju 'WNT'
'Nabycie towarów UE – VAT należny' o rodzaju 'Podlega VAT', 'Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów'
Kwoty w obu rejestrach powinny być identyczne.
Dokument wewnętrzny WNT w programie księgujemy tylko do rejestrów VAT. Wyjątkiem jest wewnątrzwspólnotowe nabycie środków transportu, albo inne transakcje, dla których nie mamy prawa odliczenia całego VAT naliczonego. W takim przypadku zapis w rejestrze 'Nabycie towarów UE – VAT naliczony' należy częściowo zapisać w zakupach, od których nie przysługuje odliczenie. Program przeniesie przypadającą tej części kwotę podatku VAT do księgi w koszty. Obie opisane powyżej sytuacje ilustrują poniższe rysunki.
Dokument wewnętrzny WNT wykazujemy na deklaracji VAT-UE wtedy, gdy nie wskazaliśmy tego na oryginalnym dokumencie obcym. Może to być bardziej wygodne, gdy kwota wykazana na fakturze wewnętrznej, różni się od kwoty z dokumentu obcego.
Pełne odliczenie VAT dla WNT
[center]
[/center]
Tekst pochodzi z dokumentacji producenta