Posty bez odpowiedzi |oraz Aktywne tematy Dzisiaj jest 2024-06-17, 18:07x



Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Jak zaksięgować opłatę skarbową za VAT-R? 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 2009-08-08, 22:37
Posty: 5
Post Jak zaksięgować opłatę skarbową za VAT-R?
Kochani :!:

Dołączyłem do szacownego grona posiadaczy produktów marki Symfonia. Pobawiłem się wersją demo a następnie kupiłem w pełni funkcjonalny program. Podoba mi się. Nie wszystko jednak rozumiem, być może, dlatego że jestem księgowym laikiem - staram się prowadzić KPiR, jestem podatnikiem VAT.

Moje pytanie brzmi: jak poprawnie zaksięgować opłatę skarbową vat-r w kwocie 170zł?
Na chłopski rozum wywnioskowałem, że
Rejestr VAT -> NIEPODLEGAJĄCY OPODATKOWANIU 170zł
Księga -> POZOSTAŁE WYDATKI 170zł


Podobnie chcę zaksięgować pokwitowanie za przelew opłaty skarbowej dokonanej na poczcie? Można tak to zrobić, czy jest na to inny sposób?

Dodatkowo chciałbym, aby REJESTR VAT, KSIĘGA I PŁATNOŚCI wyświetlane były w jednym oknie. Taką opcję widziałem w wersji demo. W pełnej wersji natomiast wyskakują mi zakładki. Czy da się to zmienić?

I na koniec. Rozumiem, że wszystkie moje proste operacje kupna/sprzedaży uwzględniam jednocześnie w rejestrze VAT, KSIĘDZE I PŁATNOŚCIACH? Zauważyłem, że jest możliwość ujmowania np. zakupu tylko w KPiR, bez zapisu w rejestrze VAT. Do czegoś się to przydaje?

Dziękuję za poświęcony mi czas :-)


Załączniki:
Komentarz: Jak zrobić, żeby wszystkie zakładki były wyświetlane w jednym okienku? Nie chce co chwilę klikać, żeby się przełączyć między rejestrem a księgą i płatnościami.
przyklad.jpg
przyklad.jpg [ 42.39 KiB | Przeglądany 5392 razy ]
2009-08-08, 22:50
Wyświetl profil
Autor Wiadomość
 


Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2007-12-11, 23:18
Posty: 1942
Pomógł: 49
Post 
aby widzieć łącznie kpir, rejestry i płatności poklikaj sobie w symbol okienka w lewym dolnym rogu dokumentu (po prawej przycisku Kolumny)

a do czego taki śmieszny zapis do KPIR bez rejestru VAT? do takich operacji jak np zaksięgowanie w koszty opłaty skarbowej :)

na chłopski rozum to jaką stawkę VAT przyjął byś dla opłaty skarbowej - skoro chcesz ująć jakąś część tych 170 PLN w rejestrze VAT bez prawa do odliczenia?


2009-08-08, 23:26
Wyświetl profil

Rejestracja: 2009-08-08, 22:37
Posty: 5
Post 
Dziękuję serdecznie za radę z okienkiem:)

Czyli do zaksięgowania opłaty skarbowej odznaczam (wyłączam) w tym przypadku rejestr VAT i wrzucam ją tylko do KPiR, tak jak na załączonym obrazku?

Co to zagadki, za słaby jestem w te klocki. Dopiero zaczynam. Mi wydawało się, że jeżeli w rejestrze VAT zaznaczę NP (niepodlegający opodatkowaniu) to wyjdzie właśnie to, bo wtedy netto = brutto (nie ma VATu). Ale jak mówię, dopiero zaczynam i pewnie wiele nauki przede mną.


Załączniki:
myk.jpg
myk.jpg [ 11.09 KiB | Przeglądany 7244 razy ]
2009-08-09, 00:23
Wyświetl profil

Rejestracja: 2009-08-08, 22:37
Posty: 5
Post 
Proszę o weryfikację. Czy tak jest poprawnie? Jeśli tak, to analogicznie księguję pokwitowanie za przelew czy tu mam przyjąć inną filozofię? Na upartego, np. za znaczki można dostać fakturę VAT ze stawką 0%, więc nie wiem czy tu jest podobnie i czy to nie zmienia postaci rzeczy:-)


Załączniki:
Komentarz: Czy tak jest poprawnie?
myk2.jpg
myk2.jpg [ 27.68 KiB | Przeglądany 5399 razy ]
2009-08-09, 00:32
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2007-12-11, 23:18
Posty: 1942
Pomógł: 49
Post 
faktura na znaczki zmienia postać rzeczy ale nie myl FV np vat 0% z czymś co jest opłatą "nieovatowaną". pomimo ze to matematycznie daje tą samą kwotę, księgowo wymaga innej obsługi.

Twoje księgowanie opłaty jest wg mnie OK. Radzę zainteresować się kursami podstawowymi z zasad prowadzenia KPiR oraz RejVAT :) Koszt bywa mniejszy niż opłata za skutki braku wiedzy po pierwszej wizycie pań z US - czego oczywiście Tobie i innym nie życzę!


2009-08-09, 08:41
Wyświetl profil

Rejestracja: 2009-08-08, 22:37
Posty: 5
Post 
Na pewno zainwestuję.

A z czystej ciekawości:
Co można wpisać w rejestr VAT jako NP (niepodlegający opodatkowaniu)?


2009-08-09, 10:38
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2007-12-11, 23:18
Posty: 1942
Pomógł: 49
Post 
jeśli otrzymasz FV gdzie część pozycji jest NP, w specyficznych przypadkach jak dla przykładu kaucjonowanie opakowań zwrotnych na dokumencie sprzedaży


2009-08-09, 11:05
Wyświetl profil

Rejestracja: 2009-08-08, 22:37
Posty: 5
Post 
Aha, nabiera to sensu - światełko w tunelu (byle nie pociąg);-)

A jak to jest z rachunkami wystawionymi przez osoby "prywatne", czyli nie będącymi przedsiębiorcami? Załóżmy, wynajmuję lokal, Pan/Pani wystawia mi rachunek (nie jest firmą, na rachunku nie ma VATu). Czy to oznacza, że znów wpisuje to tylko w księgę (KPiR)? Wydaje mi się to logiczne.

PS. Od kogo można kupować produkty Symfonia do dalszej odsprzedaży:-)?


2009-08-09, 11:33
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2007-12-11, 23:18
Posty: 1942
Pomógł: 49
Post 
Czasami przepisy podatkowe i mechanizmy prowadzenia ksiąg zdarzają sie nadążać za prawami logiki :)

Rachunek bezvatowy idzie tylko do KPIR

Co do dalszej odsprzedaży Systemów Symfonia zapraszam do kontaktu na biuro@hsoft.pl, mamy w tym doświadczenie i oferujemy taką możliwość.


2009-08-09, 12:39
Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 9 ] 
   Podobne tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. jak zaksięgować tylko vat

w Programy Księgowe

Karola-1

3

3226

2016-04-04, 15:30

April23 Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. nie idzie zaksięgować faktury

w Programy Księgowe

kasda1

1

1900

2012-10-21, 18:24

krzysiek Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. z jaką datą zaksięgować fakturę

w Programy Księgowe

Olik3

2

3733

2010-08-31, 21:13

łepek Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. JAK POPRAWNIE ZAKSIĘGOWAĆ EXPORT TOWARÓW

w Programy Księgowe

Kalina

4

4963

2009-04-02, 19:23

Kalina Wyświetl najnowszy post



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Support forum phpbb by phpBB Assistant