Zmiana założeń ZUS odnośnie wykazywania podwyższenia zasiłku
Dnia 10.03.2016 Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował nowe stanowisko odnośnie zasad rozliczania podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego i wykazywania go w deklaracjach rozliczeniowych (
http://zus.pl/default.asp?p=1&id=6179 ).
Dotychczasowe stanowisko określało, iż kwota podwyższenia zasiłku macierzyńskiego ma być wykazana tylko w deklaracjach ZUS RSA i ZUS DRA (
http://zus.pl/default.asp?p=1&id=5947 ).
Zgodnie z nowym stanowiskiem „podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego stanowi kwota tego zasiłku po podwyższeniu”. Oznacza to, iż kwotę zasiłku macierzyńskiego wykazywaną w deklaracji ZUS RCA należy zwiększyć o kwotę podwyższenia. Od tej kwoty naliczyć składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansowane przez budżet państwa.
Do czasu wydania kolejnej aktualizacji, u pracowników, którzy otrzymują zasiłek macierzyński niższy od świadczenia rodzicielskiego, należy ręcznie poprawić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
W tym celu należy w danych pracownika w zakładce Płace\ Wynagrodzenie w okresie rozliczania zasiłku macierzyńskiego poprawić wartość elementu "podstawa wymiaru składki na ub. emer. i rent." i zapisać zmiany.
Załącznik:
kdzus01.jpg [ 74.53 KiB | Przeglądany 11432 razy ]
Inną możliwością jest poprawienie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w deklaracji ZUS RCA w programie Płatnik, następnie wykonanie operacji „Wylicz”.
Załącznik:
kdzus02.jpg [ 51.6 KiB | Przeglądany 11432 razy ]
Po zapisaniu wszystkich zmian w raportach imiennych, należy dodatkowo wykonać operacje „Wylicz” i „Sumuj” w deklaracji ZUS DRA.
Źródło: Sage