Posty bez odpowiedzi |oraz Aktywne tematy Dzisiaj jest 2024-07-01, 10:30x



Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Wolniejsza praca Symfonii po zalogowaniu kolejnych userów 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 2013-02-12, 00:03
Posty: 11
Post Wolniejsza praca Symfonii po zalogowaniu kolejnych userów
Witam,

Mam kilka pytań powiązanych z problemem w poście: viewtopic.php?f=2&t=3917

Serwer:
XEON 2GHz
RAM 4GB
Dyski SAS - RAID
Windows 2003 Server
sieć 1GB

Końcówki:
Intel P4 / Dual Core / Core 2 Duo / i5 / i7
Windows XP / 7
sieć 1GB / 100MB

Pervasive SQL 9 Server: 10 User + Symfonia Handel 2013.1b + FK 2013.1d

Bazy danych:
Handel: ~3,2 GB
FK: ~800MB

Sprawdziłem instalację serwera (plik instal.ini : Rodzaj=B, Database=A). Wcześniej cała sieć była 100MB, aktualnie jest zmieniana na 1GB (jedna sieć, kilka switchy 100MB i 1GB). Zauważyłem zwiększenie szybkości uruchamiania/zamykania programu, tworzenia raportów, itp. Jednak zauważam wydłużenie czasu np. logowania do programu handel. Przykładowe czasy po podaniu hasła do otwarcia firmy:
Pierwszy użytkownik: prawie natychmiast
Trzeci użytkownik: ~5,5s
Czwarty użytkownik: 7,2s
Piąty użytkownik: 9,3s
Szósty użytkownik: 11,4s
Siódmy użytkownik: 13,2s

Pytania dot. końcówek i serwera:
1. Czy przepięcie serwera z sieci 100MB do 1GB powinno znacznie wpłynąć na szybkość pracy programu ? - u mnie tak się stało, ale czy przy takich wielkościach baz danych to ma aż takie znaczenie?
2. Czy jakakolwiek końcówka podłączona do sieci 100MB "opóźnia" inne końcówki podłączone jako 1GB? Czy raczej całość w tym wypadku powinna działać na 1GB.
3. Czy zwiększanie czasu logowania (podejrzewam że także inne opóźnienia) wraz z logowaniem kolejnych użytkowników (średnio dodatkowe 2 sekundy dla każdego usera) to rzecz normalna czy można to jakoś "ujednolicić" niezależnie od zalogowanych użytkowników).
4. Nie sprawdzałem jeszcze wszystkich instalacji klientów zgodnie z powyższym linkiem do postu ("na końcówkach puść instalację stacji roboczych SPECJALNĄ ") - Pervasive Software Monitor Utility na serwerze pokazuje że logują się kolejni użytkownicy - czy w takim wypadku jest pewność że końcówki korzystają z Pervasiva (jak to sprawdzić?).
5. Na niektórych komputerach po wybraniu opcji instalacji "instalacja stacji roboczej" program instalacyjny nie podpowiadał ścieżki do katalogu na serwerze dlatego została zainstalowana opcja "instalacja programu" na dysku lokalnym a następnie zmieniony skrót do programu na dysku serwerowym - czy to ma jakieś znaczenie? Jeśli tak to jak obejść instalację stacji roboczej jeśli niemożliwe jest wskazanie katalogu instalacji programu (zmapowanego dysku nie ma w opcjach wyboru)?
6. Czy w samych ustawieniach serwera Pervasiva można coś zmienić aby zoptymalizować jego działanie?

Dodam jeszcze że czas logowania lokalnego na komputerze-serwerze do programu Handel również zależy od ilości już zalogowanych użutkowników.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi które pomogą mi zrozumieć działanie mojej instalacji.

MK


2013-06-13, 10:46
Wyświetl profil
Autor Wiadomość
 


Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post Re: Wolniejsza praca Symfonii po zalogowaniu kolejnych useró
1. tak 1gb siec pomaga - ale bardziej pomaga wlozenie do serwera dysku SSD i na nim trzymanie baz symfonii
2. praktycznie nie ma znaczenia
3. Normalna
4. skoro sie pojawiaja w pervasive tzn ze z niego korzystaja
5. nie ma to znaczenia - a obejscie bylo pare razy opisywane na forum - chodzi o to zeby user na prawach admina tez mial ten dsk docelowy zamapowany
6. Mozna - szukaj w ustawienach serwera pervasive (PCC) - opcji z memory i cache (perv powinien dostac tyle ram-u ili zajmuje katalog z baza HM/FK - czyli jakies 4-5 GB w twoim przypadku - no oczywiscie to w sytuacji idealnej ale ze 2GB przy takiej bazie tez wystarcza)


2013-06-13, 12:43
Wyświetl profil

Rejestracja: 2013-02-12, 00:03
Posty: 11
Post Re: Wolniejsza praca Symfonii po zalogowaniu kolejnych useró
Ad. 1.
Czy na dyskach SSD też można robić macierze (tak mam teraz na SAS - RAID 1, właśnie padł jeden z dysków ;-) ) - jeśli takie rozwiązanie jest zalecane to jakie modele polecacie (czytałem na innych forach że Intel 520 series to dobry wybór, jednak w jednej z hurtowni poinformowano mnie że są już niedostępne)?
Czy chodzi po prostu o przekopiowanie danych bazy na SSD i wskazanie w Pervasivie nowej lokalizacji czy zalecane by było przeinstalowanie serwera Pervasiva na SSD?


2013-06-18, 18:54
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post Re: Wolniejsza praca Symfonii po zalogowaniu kolejnych useró
oczywiscie ze mozna robic dowolne macierze na SSD
przekopiowac dane i wskazac w symfonii gdzie sa - pervasive nie ma nic do ustawiani w zwiazku z ta operacja


2013-06-19, 01:55
Wyświetl profil

Rejestracja: 2013-02-12, 00:03
Posty: 11
Post Re: Wolniejsza praca Symfonii po zalogowaniu kolejnych useró
Może źle zadałem pytanie :-)
Wiem, że można robić macierze na praktycznie dowolnych dyskach, jednak zastanawia mnie to czy dysk SSD się do tego nadaje i czy jest sens takiej macierzy (ze względów ekonomiczno-pratycznych)- głównie chodzi o jego żywotność. Na co w takim wypadku zwrócić uwagę (IOPS, MTBF,czas zapisu, odczytu...)?

Co do kopiowania bazy - rozumiem, że wskazuję nowe miejsce na każdej końcówce Symfonii.
Czy nie można po prostu zmienić ścieżki do skopiowanej bazy w Perwasivie nie dotykając końcówek (chciałbym na początku przetestować działanie bazy na dysku SSD i nie biegać po wszystkich komputerach aby zmieniać ustawienia)?


2013-06-19, 08:31
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post Re: Wolniejsza praca Symfonii po zalogowaniu kolejnych useró
Wiesz zastanawianie się nt sensu macierzy SSD w 2013 kiedy EMC np sprzedaje je od początku 2008 roku (modele clarion i symmetrix) to trochę traci myszka.....
Nam chodza u klientów takie macierze od paru lat i to na dyskach mniejszych porducentow nie Intel np na corsair czy OCZ - i jeszcze żaden nie padł....

Co do sciezki..... pervasive nie ma nic do tego - symfonia sobie sama zapisuje u siebie gdzie ma dołączona firme - jesli nie chce ci sie latac po komputerach to przeciez zawsze mozesz zamapowac poprzez GPO te sama sciezke dla stacji roboczych tylko teraz wskazujaca na katalog na dysku SSD serwera albo prosciej - wyłączyć stary udostępniany zasob serwera z danymi symfonii i zrobic nowy o tej samej nazwie wskazujacy na dysk SSD - wtedy koncowki nwet nie zauwaza ze cos podmieniles :)


2013-06-19, 14:01
Wyświetl profil

Rejestracja: 2013-02-12, 00:03
Posty: 11
Post Re: Wolniejsza praca Symfonii po zalogowaniu kolejnych useró
Wczoraj podłączyłem do testów dysk SSD Samsung 830 series.
Jednak jak się okazało później - mój serwer posiada dwa kontrolery SAS/SATA które obsługują dyski SATA, ale jedynie SATA 150.
Dysk SSD działający w innym komputerze z kontrolerem SATA III z testowymi szybkościami Read/Write: ~450/300MB/s na serwerze osiąga już tylko ~120/50 MB/s (są to wartości przybliżone, podane przez jeden z prostych programów testujących dyski). Dla porównania - macierz RAID 10 na dyskach SAS (kontroler obsługuje je z szybkością 3Gbps) uzyskała wynik ~75/50 MB/s.
Wiadomo - czas dostępu do danych jest krótszy w przypadku dysku SSD, jednak nie jest to zawrotna różnica przy powyższej konfiguracji serwera.

I tu kolejne pytanie:
Wąskim gardłem dla dysku SSD jest kontroler - prosty kontroler SATA III to niewielki koszt (np ASUS U3S6), ale nie posiadają one niestety obsługi RAID i nie wiem czy tego typu rzeczy mają sterowniki pod Windowsa 2003, z kolei nie znalazłem kontrolera "serwerowego" (z RAID) w przystępnej cenie - czy szanowni użytkownicy mają przetestowane jakieś konkretne modele na PCI-E x4 / PCI-X?
Zależy mi na RAIDzie ze względów bezpieczeństwa (codzienny backup bazy to jednak za mało, nie mogę pozwolić na przerwę w działaniu serwera w godzinach pracy).


2013-07-24, 09:33
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2008-04-18, 18:52
Posty: 5169
Pomógł: 59
Post Re: Wolniejsza praca Symfonii po zalogowaniu kolejnych useró
porownujac dane testow szybkosci - zajmujesz się onanizmem technologicznym i tracisz czas - jak chcesz cos realnie sprawdzić to pusc np. import 1000 dokumentow (albo ksiegowanie ich) na bazie na jednym i drugim dysku i to porównuj :)

Co do raida - to i mirror i raid5 masz dostępny programowy w windows 2003 - i to całkiem sprawnie działa z dyskami ssd i tanimi kontrolerami..


2013-07-24, 13:45
Wyświetl profil

Rejestracja: 2013-02-12, 00:03
Posty: 11
Post Re: Wolniejsza praca Symfonii po zalogowaniu kolejnych useró
"onanizm technologiczny" - terminu jeszcze nie słyszałem ale ciekawe ;-) .Czasu nie tracę za dużo bo taki programik na szybki test potrzebuje go niewiele.
Przykładowe zestawienie wszystkich dokumentów handlowych trwa niewiele ("niewiele" - ciężko powiedzieć ile bo nie mierzyłem wcześniej dla SAS) dłużej na macierzy SAS niż na pojedynczym SSD (przy kontrolerze z SATA 150). Przetestuję to jeszcze z kontrolerem SATA 6Gb - jeśli to będzie działać lepiej to pewnie tak zostanie (z macierzą software'ową).
Dzięki za podpowiedzi.


2013-07-24, 14:18
Wyświetl profil
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2009-03-07, 11:13
Posty: 597
Pomógł: 34
Post Re: Wolniejsza praca Symfonii po zalogowaniu kolejnych useró
Podobają mi się takie dokładne badania, czas wejścia kolejnego usera. Nie wiedziałem, że to tak rośnie liniowo. Bardzo jestem ciekaw jaki wpływ na te pomiary miałaby zmiana wersji baz danych. Symfonia bez Pervasive'a tworzy je w wersji 6, Symfonia z Pervasivem - zależy od konfiguracji serwera. No więc jeżeli masz bazy w wersji 6, to możesz je (na razie na próbę) przekonwertować do wersji 9.5 i sprawdzić, jak to wpłynie na czasy. Moje doświadczenie (ale tylko na czuja) mówi, że to spowalnia pracę, ale może to było złudzenie.

Bazę i tak trzeba przerobić, jeżeli pliki zbliżają się do granicy (2 albo 4GB dla formatu 6, szczegóły w dokumentacji Pervasive'a).

Sprawdzenie bazy danych i konwersję można robić albo w gui albo poleceniem butil (stat, save, load). Serwer utworzy bazę w formacie zgodnym z jego konfiguracją.

Aha, może być tak, że część plików baz danych jest w 6, a część w 9.


2013-07-25, 15:14
Wyświetl profil

Rejestracja: 2013-02-12, 00:03
Posty: 11
Post Re: Wolniejsza praca Symfonii po zalogowaniu kolejnych useró
"Badania" to dużo powiedziane.
Ale jeśli logujesz się do programu i raz trwa to 2 sekundy a raz 15 to może to być zastanawiające więc pytam mądrzejszych od siebie czy tak ma być.
Wszystkie tabele bazy mają wersję 9.0 ("File version") - jeśli to Jarek75 miał na myśli, przy czym największy plik .dat z danymi magazynowymi ma ~160MB.


2013-07-25, 16:29
Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 11 ] 
   Podobne tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Praca na symfonii poza biurem

w Ogólne

elwira73

12

11777

2013-04-03, 21:35

wrob Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Faktura i kasa Start 2020.3a wyłącza się po zalogowaniu

w Programy Handlowe

Gepp87

10

6056

2021-01-22, 21:23

gizmin Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. sumowanie na kolejnych stronach wydruków kont synetycznych

w Programy Księgowe

Izabelbe

3

2262

2009-10-20, 18:24

wrob Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Zmiany w kolejnych wersjach Faktura Kasa i Start

w Ogólne

fosomaks

11

11272

2011-01-12, 14:22

krzysiek Wyświetl najnowszy post



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Support forum phpbb by phpBB Assistant